Palkeet kehittää toiminnan ja talouden suunnitteluaan – samalla arvioidaan palvelun laajentamista asiakkaille

7.5.2026 10:41

Palkeet on hankkinut toiminnan ja talouden suunnittelujärjestelmän ensivaiheessa Palkeiden omiin virastotason tarpeisiin.

Takaisin uutisiin

Kahdeksan ihmistä kokoontuneena sohville, yksi seisoo valkotaulun vieressä, kaikki hymyilevät.

Palkeet on hankkinut toiminnan ja talouden suunnittelujärjestelmän ensivaiheessa Palkeiden omiin virastotason tarpeisiin. Tavoitteena on kehittää Palkeiden omaa toiminnan ja talouden suunnittelua sekä tiedon hyödyntämistä ja analytiikkaa.

Palvelun laajentamismahdollisuuksia asiakkaille arvioidaan

Kevään ja kesän aikana Palkeet ottaa järjestelmän käyttöön omassa toiminnassaan sekä arvioi sen toimivuutta, hyötyjä ja kehitystarpeita. Samanaikaisesti arvioidaan mahdollisuuksia laajentaa järjestelmään perustuvaa palvelua Palkeiden asiakkaille. Jatkotoimista kerrotaan asiakkaille lisää ensi syksyn aikana.

VM:n talouspoliittinen ministerivaliokunta (TalPol) on linjannut, että virastojen omia talous- ja henkilöstöhallinnon järjestelmiä on mahdollista pidemmällä aikavälillä keskittää Palkeisiin. Palkeet huomioi tämän linjauksen omassa projektissaan ja siihen liittyvissä jatkovalmisteluissa.

Jaa somessa

Jaa Facebookissa Jaa LinkedInissä Jaa X:ssä
Takaisin uutisiin

Tutustu myös näihin

Uutinen 11.6.2026

Julkishallinnon palvelukeskukset kokoontuivat yhteistyötapaamiseen

Julkishallinnon palvelukeskukset kokoontuivat Pasilassa

Lue lisää
Ylöspäin suuntautuvat nuolet.

Uutinen 10.6.2026

Luonnonvarakeskus tehosti projektitalouden ennustettavuutta automatisoinnin avulla

Luonnonvarakeskuksessa on Palkeiden tuella automatisoitu yhteisrahoitteisten projektien tuloutuksia.

Lue lisää