Kuinka luodaan maailman paras henkilöstötutkimus?

14.1.2025 10:08

Takaisin uutisiin

Valtion henkilöstötutkimusta on uudistettu yhdessä Palkeiden asiakkaiden ja yhteistyökumppaneiden kanssa. Uudistustyö on osa valtiovarainministeriön vahvistamaa henkilöstöstrategiaa.

HenkilöstöBaron avulla voidaan valtionhallinnon tasolla seurata strategian pohjalta tehtävää kehittämistä. Samalla haluttiin luoda tutkittuun tietoon perustuva henkilöstötutkimus, joka aktivoi koko valtionhallinnon henkilöstön mukaan kehittämistyöhön.

Projekti on nyt saatu päätökseen, ja uudistettu henkilöstötutkimus julkaistaan torstaina 16.1. Kumppanina uudistustyössä oli Eezy Flow Oy, jonka edustajat avaavat uudistusta blogissaan.

Jaa somessa

Jaa Facebookissa Jaa LinkedInissä Jaa X:ssä
Takaisin uutisiin

Tutustu myös näihin

Uutinen 24.9.2026

Sitran selvitys tunnistaa Palkeet yhdeksi valtionhallinnon keskeisistä agenttisen tekoälyn mahdollistajista

Sitran julkaiseman selvityksen mukaan suurimmat hyödyt syntyvät ratkaisuista, jotka voidaan ottaa käyttöön yhteisesti ja monistaa laajasti yli organisaatiorajojen.

Lue lisää
Käsi kasaa palapeliä värikkäistä paloista, joissa on ihmishahmon kuva.

Uutinen 2.9.2026

Yhdessä-areena kokosi keskustelemaan vaikuttavammasta valtionhallinnosta

Palkeiden Yhdessä-areena kokosi noin sata asiakkaiden ja sidosryhmien edustajaa Helsingin Musiikkitalolle.

Lue lisää