
Palkeiden vuotuinen asiakastyytyväisyyskysely toteutettiin helmi-maaliskuussa. Kokonaistyytyväisyys palveluihin oli 3,85, joten nousua oli hieman edellisestä vuodesta (v. 2024 3,82 asteikolla 1-5).
Parasta palautetta asiakkaat antoivat ystävällisestä palvelusta (4,34), palvelukanavien toimivuudesta (4,18) ja päivittäisen yhteistyön toimivuudesta (4,07). Talouspalveluista saadaan edelleen hyvää palautetta (3,94) ja siellä etenkin kirjanpito ja tilinpäätös (4,22) saavat hienoja arvioita. Myös HRM-palveluista saatu palaute on hyvällä tasolla (3,9). Pyysimme vastaajia kuvailemaan Palkeita kolmella sanalla ja esille nousi etenkin nopea, hyvä ja asiantunteva palvelu.

Vastaajia pyydettiin arvioimaan myös kokemusta yhteistyön kehittymisestä Palkeiden kanssa. 23 % vastaajista arvioi yhteistyön parantuneen ja 69 % pysyneen samana. Useissa avoimissa palautteissa vastaajat totesivat, että yhteistyö on jo hyvällä tasolla. 8 % totesi yhteistyön heikentyneen ja syinä siihen mainittiin mm., että henkilövaihdokset palvelutuotannossa näkyvät asiakkaalle ja myös osaamisen taso vaihtelee.
Järjestelmien käyttäjäkokemuksen parantamisessa riittää vielä tekemistä ja toiveena on, että järjestelmät otettaisiin käyttöön valmiimpana.
Palkeiden asiakkaat toivovat palveluilta käyttäjälähtöisyyttä ja palvelujen kehittämistä yhteistyössä. Käynnissä on mm. Yhtenäistämme HR-prosesseja -hanke, mihin myös asiakkaat pääsevät osallistumaan.
Kiitos kaikille asiakastyytyväisyyskyselyymme osallistuneille!
Jaa somessa